Hotel Pedrini

***
Strada Maggiore 79, Bologna, 40125, Italien
Boka online nu. Priser från EUR105.
Vi har liveagenter tillgängliga, vänligen ring
Se alla bilder i galleriet

Boka online nu
Priser från EUR105

nätter
1 Rums Med 2 Vuxna Ändra sökning
Visa priser
Rums
Rums
☰
Gratis Wi-Fi
Husdjur tillåtna
Parkering tillgänglig
Skicka denna sida

Hotel Pedrini är ett 3-stjärniga hotell idealiskt beläget i Bologna. Room service kan arrangeras för gäster på hotellet. Våran hjälpsamma reception har öppet 24 timmar för att assistera dig.

En hjälpsam och vänlig concierge är alltid redo att assistera med förfrågningar. Tillträde för rullstolar finns på hotellets mark. Vi kan arrangera en kvalificerad barnvakt (avgift må tillkomma).

Av säkerhetsskäl har varje rum ett kassaskåp. Gratis allmän tillgång till internet erbjuds på hotellet. Parkeringstjänst erbjuds till alla gäster på hotellet.

Etableringen tillåter hundar och katter på rummen (Storlek kan begränsa detta). Gäster kan välja mellan alkoholhaltiga/alkoholfria drycker i baren/lounge.

Visa mer »

Frågor och Svar

Hotel Pedrini Rum

Dubbelrum eller rum med två enkelsängar
1 Queen bed 20 sqm
Kaffebryggare/tekokare, Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, TV: TV
Superior Double or Twin Room
1 Dubbelrum 18 m2
Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, Telefon, Hårtork

1 Double Bed OR 2 Twin Beds

194 sq feet

Layout - Separate sitting area

Internet - Free WiFi

Entertainment - Flat-screen TV with satellite channels

Food & Drink - Room service (limited) and minibar (fees may apply)

Sleep - Pillowtop bed, blackout drapes/curtains, and bed sheets

Bathroom - Partially open bathroom, shower, slippers, and free toiletries

  >>
Superior Double Room Single Use
1 Två enkelsängar 16 m2
Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, Telefon, Hårtork

1 Twin Bed

172 sq feet

Layout - Separate sitting area

Internet - Free WiFi

Entertainment - Flat-screen TV with satellite channels

Food & Drink - Room service (limited) and minibar (fees may apply)

Sleep - Pillowtop bed, blackout drapes/curtains, and bed sheets

Bathroom - Partially open bathroom, shower, slippers, and free toiletries

  >>
Trepersonsrum
1 Twin bed 25 sqm
Kaffebryggare/tekokare, Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, TV: TV
Enkelrum
1 Twin bed 12 sqm
Kaffebryggare/tekokare, Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, TV: TV
Dubbelrum för en person
1 Queen bed 18 sqm
Kaffebryggare/tekokare, Minibar, Dusчcksåm, Kassaskåp, TV: TV

Hotel Pedrini Tjänster och faciliteter

Wi-Fi ingår
Husdjur tillåtna‎
Parkering tillgänglig
Gratis WiFi
Kaffebryggare/tekokare
Vattenkokare
Icke-rökare rum
Luftkonditionering
Rumsservice
Familjerum
Husdjur tillåtna
Hiss
Bagageförvaring
Express incheckning/utcheckning
Safety deposit box
Fax/kopiering
Turistinformation
Ljudisolerade rum
Faciliteter för gäster med funktionsnedsättning
Strykservice
Privat in- och utcheckning
Transporttjänst (extra kostnad)
Concierge-tjänst
Rullstolsanpassat
Allmänna transportbiljetter
Nödkabel i badrum
Röklarm
CCTV utanför hotellet

Övervakad barnomsorg/aktiviteter
Reception (begränsade öppettider)
Express incheckning
Självparkering (tilläggsavgift)
Internetåtkomst
Städning på begäran
Vinlanseringsevenemang
Täckta parkeringar
Bulkdispenser för toalettartiklar
Tillgänglig shuttle

 

Gæstevurderinger

Recensionerna för detta hotell är endast på engelska. Klicka här för att se >>
Klicka här för att ge er åsikt >>

Hotel Pedrini Vanliga frågor och svar

Vilka är in- och utcheckningstiderna på Hotel Pedrini?
Gäster kan checka in från kl. 12:00. Utcheckning sker senast kl. 11:00.
Vilken är den närmaste flygplatsen till Hotel Pedrini?
Bologna, Italy (BLQ-Guglielmo Marconi) ligger 4.15 mi från boendet.
Kommer rumsservice att tillhandahållas?
Room service kan arrangeras för gäster på hotellet.
Är receptionen öppen dygnet runt?
Våran hjälpsamma reception har öppet 24 timmar för att assistera dig.
Finns det en concierge tillgänglig på Hotel Pedrini?
En hjälpsam och vänlig concierge är alltid redo att assistera med förfrågningar.
Är Hotel Pedrini tillgängligt för rullstolsburna?
Tillträde för rullstolar finns på hotellets mark.
Tillhandahåller Hotel Pedrini barnpassningstjänster?
Vi kan arrangera en kvalificerad barnvakt (avgift må tillkomma).
Har hotellrummen värdeskåp?
Av säkerhetsskäl har varje rum ett kassaskåp.
Erbjuder Hotel Pedrini gratis wi-fi?
Gratis allmän tillgång till internet erbjuds på hotellet.
Vilka parkeringsmöjligheter finns vid Hotel Pedrini?
Parkeringstjänst erbjuds till alla gäster på hotellet.
Är husdjur tillåtna på Hotel Pedrini?
Etableringen tillåter hundar och katter på rummen (Storlek kan begränsa detta).
Finns det en lounge eller bar på Hotel Pedrini?
Gäster kan välja mellan alkoholhaltiga/alkoholfria drycker i baren/lounge.

Hotel Pedrini på kartan

📍 Hotel Pedrini
Klicka för att interagera med kartan

 

Se alla bilder i galleriet
Gæstevurderinger
“...The room was small yet cozy. it was very nicely decorated with a comfortable bed, pillows and good quality bedding. ...”
Hotellets sammanlagda betyg: 10.0
(av 10) Baserat på 1 röster
Klicka här för att ge er åsikt

Områdesinformation

    Flygplatser nära Hotel Pedrini

    • Bologna, Italy (BLQ-Guglielmo Marconi) - 4.15 mi
    • Forli, Italy (FRL-Luigi Ridolfi) - 40.65 mi
    • Florence, Italy (FLR-Peretola) - 48.16 mi
    • Parma, Italy (PMF) - 56.84 mi
    • Lucca, Italy (LCV) - 60.12 mi

    Museer

    • Museum Basilica of San Vitale Museo e Basilica di San Vitale - 0.44 mi
    • Arturo Toscanini Birthplace and Museum Casa Natale e Museo di Arturo T - 0.47 mi
    • Torre della Specola e Museo Astronomico - 0.50 mi
    • Palazzo Poggi Museum - 0.50 mi
    • Pinacoteca Nazionale - 0.52 mi

Hotell nära Hotel Pedrini

Savhotel Aemilia Bologna is 20 minutes on foot from Bologna's famous towers. It offers modern rooms with free Wi-Fi, air conditioning, and high-definition LCD ...
Albergo Rossini 1936 is situated in Bologna's vibrant University district, a mere 450 metres (0.3 miles) from the iconic Bologna Towers. Guests can enjoy ...
Hotel Corona d'Oro enjoys a prime location in the heart of Bologna, just a short stroll from the iconic Towers. Guests can indulge in a free and abundant ...
Hotel Touring has been a beacon of Bologna's hospitality since the 1950s, offering guests a welcoming retreat near the historic Basilica of San Domenico. The ...